Velešínsko

Mapka Velešínska
Velešínsko
48.8291436N, 14.4633103E

Velešín je město ležící na křižovatce historických i novodobých cest. Ve středověku mu vévodil jeden z nejstarších královských hradů, hlídající důležitou křižovatku zemských cest. Jeho strategická poloha z něj učinila důležitou baštu formanů a město vzkvétalo řemesly a obchodem. O práci formany i řemeslníky připravila nově zbudovaná koněspřežka. Pak začal Velešín vzkvétat i jako výletní letovisko, a to až do sedmdesátých let minulého století, kdy tuto slibně se rozvíjející turistickou destinaci zaplavila voda římovské přehrady. Dnes o cestovní ruch pečuje Velešín výborně. Nově vybudované kulturní a informační centrum v kostele sv. Filipa a Jakuba je toho dokladem.
V širším okolí je možné dále sledovat stopy koněspřežky, především do přepřahací stanice na Holkově. 
Dalším nedoceněným skvostem je římovská pašijová cesta. Barokní křížová cesta čítá na 25 zastavení v podobě zděných kaplí. Vede okolní krajinou a tvoří jedinečnou sakrální scenérii, které vévodí Loreta s kostelem svatého Ducha v centru Římova. Význam tohoto poutního místa dalece přesahuje hranice Jihočeského kraje. Podle dobových zpráv sem chodilo ročně 40 000–80 000 poutníků.
Několikrát oceněná obec roku Svatý Jan nad Malší nabízí nejen muzeum loutek, vltavínů a stálou expozici obce, ale přímo skvostný rozhled z "ptačí perspektivy".

Informační centrum
Adresa

Náměstí J. V. Kamarýta 89

382 32 Velešín

Pozvi ostatní
Share
Pozvi ostatní
Share