ZOO Dvorec

Pro rodiny s dětmi
Pro vozíčkáře
Za zvířátky
ZOO Dvorec
48.8734744N, 14.6554017E

ZOO Dvorec, dříve známá jako Park exotických zvířat, o. p. s., je soukromá, nejjižněji položená zoologická zahrada v Česku, jež se nachází u vesnice Dvorec v obci Borovany 15 km jihovýchodně od Českých Budějovic. Statut zoologické zahrady získala v roce 2012.

Základní informace o ZOO Dvorec

ZOO Dvorec se nachází v Jižních Čechách, 4km od Borovan směrem na Trhové Sviny. Lesní prostředí dodává místu klid a pohodu navádějící k odpočinku a relaxaci. Za zvuků vydávající zvířata se můžete přenést do různých kontinentů .

HISTORIE ZOOLOGICKÉ ZAHRADY DVOREC

Samotnému vzniku zoo předcházel dlouholetý chov plazů, šelem, primátů,….v městisu Ledenice. Lev pustinný Kristián, který asi za vše může, prošel dlouhou cestu spolu se zakladateli a stal se tak erbovním zvířetem zoo. Lvům se zde všeobecně velmi daří. Rukama ošetřovatelů zde prošlo na desítky mláďat.

Myšlenka na založení privátní zoo se začala rodit někdy kolem roku 2003.

2005 – zakoupení hlavní budovy a pozemků ve Dvorci. A tak se na zelené louce postupně začala rodit zoo

2007 – založení neziskové společnosti Park exotických zvířat o.p.s. a přichází první oficiální návštěvníci

2008 – 2012 nastává období budování velkých výběhů a expozic pro lvy, ussurijské tygry, medvěda a dalších menších. Zázemí pro zaměstnance, návštěvníky,…..

2012 – MŽP uděluje licenci k provozování Zoologické zahrady Dvorec

5. 8. 2012 – zasahuje hlavní budovu blesk a dochází k rozsáhlému požáru, který na dlouhých 10 měsíců ovlivní život zvířat a zaměstnanců

2013 – přicházejí do zoo první bílí tygři Nanu a Nena. V té době se zoo stává druhým zařízením s chovem této šelmy v ČR

2014 – otevření pavilonu Terárium Venomous s největší kolekcí kober rodu Naja v Evropě.

2015 – v březnu se z Maďarska do zoo transportuje první tlustokožec hroch obojživelný

2016 – únorové mrazy dosahovali dlouhodobě k -25°C a způsobili přetížení a následně zkrat na přímotopu v zimovišti zvířat.

2016 – kolekce zvířat se rozrůstá o lvy jihoafrické bílé. Následuje první přirozený odchov paterčat lva jihoafrického na světě (2017).

2018 – je dokončena expozice pro velké šelmy a vznikají plány na další rozšíření a změnu koncepce celé zoo.

2019 – počátek chovu nejohroženejší psovité šelmy Afriky, psa hyenového. Zahájení stavby pavilonu Bongo pro šimpanze.

2020 - pandemie způsobená COVID 19 pozastavuje doposud nejnáročnější stavbu. 

Zastoupené kontinenty

Zoologická zahrada Dvorec je zahradou, která vystavuje, ale hlavně chová zvířata převážně z afrického kontinentu. Najdete zde skupinu lvů, které se daří pravidelně rozmnožovat, levharty, hrocha, šimpanze, paviány, želvy, pakoně, antilopy losí, přímorožce, watusi, africké ptactvo, kaloně a další. Novinkou jsou psi hyenoví a cibetka africká.

Nejen zástupci Afriky obývají tuto zoo, americký kontinent je zde zastoupen tapírem, kapybarou, marami, papoušky, drápkatými opičkami, lamami guanako a mnoha dalšími druhy.

Asijský kontinent zde zastupují bílí tygři, gibon lar, který se zde opakovaně rozmnožuje, buvol domácí či velbloud dvouhrbý a jiná zvířata. Jsme druhou zoo v ČR, která vlastní vzácné tygry indické v bílé formě. Naši jedinci Nena a Nanu pochází ze zoo Kernhorf v Rakousku.

Australie zde má prozatím nejmenší počet zvířat a tím je kakadů.

Evropu a euroasii nám zde připomenou vlci, medvěd hnědý, rysi, tygři ussurijští,..

Hlavní čiností je chov ohrožených a vzácných druhů zvířat světové fauny. Edukační činnost a osvěta v oblasti vzdělávání veřejnosti, vytváření informačních systémů. Podpora ochrany lokalit in situ.

Jedovatí hadi - pavilon Venomous

V roce 2014 byl slavnostně otevřen pavilon VENOMOUS, ve kterém najdou obdivovatelé jedovatých hadů největší kolekci kober rodu Naja. V pavilonu je vybudována noční expozice pro kuandu a mirikinu.

ZOO Dvorec pro děti

Zoo nezapomíná ani na nejmenší návštěvníky a každoročně zde probíhají akce pro děti. Vyhledávané dětské hřiště, lavičky k odpočinku, občerstvení v Hospůdce u krokodýla. Sociální zařízení je hned na začátku trasy u exponátu kostry žirafy. Starší děti si vyzkouší své znalosti na stezce "Zvířata našich lesů". Během roku probíhají komentovaná krmení, zážitkové programy, akce různého zaměření. Na děti se těší zakrslé kozičky.

Parkoviště

Prostorné parkoviště umožňuje bezpečně zaparkovat i velkému počtu aut. Jenom pozor při přecházení silnice, na které je snížena rychlost na 50km a označena značkou oznamují výskyt chodců, ale někteří řidiči toto nerespektují.

Areál zoo je přizpůsoben pro pohyb s kočárky, vozíčkáře.Terén je většinou v rovině a zvládnou ho i starší lidé. Každoročně jsou v zoo vysazovány stromy, túje, křoviska, okrasné rostliny a trávy, aby postupně vznikala místa se závětřím či stínem a aby se zde zvířatům dobře žilo.

Těšíme se na Vaši návštěvu a přejeme hezkou prohlídku v každém ročním období.

Adresa

Dvorec 17, 373 12 Borovany

Pozvi ostatní
Share
Pozvi ostatní
Share