U nás si můžete 200 let od rozhodnutí začít budovat "Koňskou železnici" zakoupit průvodce po Koněspřežce České Budějovice–Linec (pouze česká část!)

Vážení hosté naší turistické oblasti Nohradsko-Doudlebsko a příznivci koněspřežní železnice!

Do rukou se Vám dostává průvodce po koněspřežce, jenž je v této papírové formě jen částí Pasportizace národní kulturní památky „Koněspřežní železnice Č. Budějovice–Linec, česká část“kterou zpracoval a pro naší potřebu v roce 2022 zaktualizoval PhDr. Ivo Hajn.

Naše turistická oblast Novohradsko-Doudlebsko nabízí mimo atraktivit přírodních i ty historické. Pozůstatky koněspřežní železnice na českém území od Českých Budějovic po Dolní Dvořiště, dosud v terénu rozeznatelné, jsou nepochybně unikátem, který jinde v takovém rozsahu v ČR ani v Evropě (samozřejmě vyjma Rakouska) nenajdete! Jejich podobu v roce 2022 Vám přibližujeme formou tohoto průvodce, ale i destičkami s QR kódy umístěními přímo v terénu tam, kde nám to majitelé prvků povolili, a na webových stránkách novohradsko-doudlebsko.cz v sekci Koněspřežná železnice.

https://www.novohradsko-doudlebsko.cz/konesprezka-rozvoj-zeleznice

Uvedené mapy i GPS souřadnice Vám umožní lokalizovat i ty v terénu méně patrné. QR kódy, (na které potřebujete potřebnou aplikaci), rozšíří informace o to, co nám neumožnil prostor v tomto průvodci… 

O kapitoly:

- Dosavadní snahy o dokumentaci a ochranu

- Soupis dochovaných pozůstatků koněspřežní železnice z r. 1932

- Východiska pro pasportizaci NKP v roce 2022

- Územní vymezení památky podle Sb. zákonů č. 147/1999

A také doplnění jednotlivých objektů (Historické mapy z roku 1828, Indikační skici z let 1827 – 1867, Katastrální mapy, Letecké snímky, Historické i současné fotografie, Dobová vyobrazení a Situační a jiné plánky). 

Fenoménu koněspřežky se, mimo muzea v Českých Budějovicích, můžete v naší destinaci věnovat v muzeích v Bujanově a Velešíně, stejně jako Vás problematikou provedou NS v Holkově a v okolí Dolního Dvořiště.

 

Vedoucí projektu: Jaroslav Zeman, DiS

Grafika: Bc. Pavel Jaloševský

Tisk: RaIN Jindřichův Hradce

Tisk a výroba destiček s QR kódy: EM GRAFIKA

Tento projekt je financován z prostředků Jihočeského kraje a městy

a obcemi, přes jejichž katastrální území koněspřežní železnice procházela:

Kamenný Újezd, Včelná, Dolní Třebonín, Velešín, Netřebice, Střítež,

Kaplice, Omlenice, Bujanov a Dolní Dvořiště.

2022

Všechna práva jsou vyhrazena a jakékoliv kopírování a veřejné publikování je zakázáno! Dílo je chráněno autorským zákonem č. 121/2000 Sb.

Pozvi ostatní
Share