Svou cestou

Výstava nebo prezentace
Svou cestou
48.8981908N, 14.6420658E

Vstupné: zdarma

Hynek Fuka (60) a Maty Dio (50): SVOU CESTOU

Zveme Vás na společnou výstavu jihočeských malířů, kamarádů Hynka Fuky a Matyho Dia k jejich letošním dožitým kulatinám. 

Výstava nazvaná SVOU CESTOU bude rozdělena na dvě samostatné exhibice - každý z umělců bude mít svůj prostor, na kterém představí retrospektivně dosavadní dílo, jednotlivá období své tvorby. A ne vždy veselá. Oba umělci mají za sebou nelehké životní osudy, oba se k nim však postavili se silnou vůlí a velkou touhou po životě. A právě malování jim pomáhalo uzdravovat se, zapomínat na špatné časy a naplňuje je oba dodnes. Jdou si svou vlastní cestou, tvoří pro a ze sebe. 

Hynek Fuka (27.6.1963)

Výtvarník, malíř, milovník života, přírody, architektury... Malovat a vnímat umění začal už jako kluk - v 6 letech napsal a především nakreslil knížku komiksu Robot Venuše. Odmala věděl, že potřebuje a touží stát se malířem, a rodiče ho v této myšlence podporovali. Avšak rozhodnutí věnovat se po zbytek života pouze výtvarnému umění udělal až v roce 2000, kdy se mu, i když velmi pomalu, začala vylepšovat kondice po těžké autonehodě, kterou měl v roce 1997. Je autodidakt. Vystudoval stavební průmyslovku, v dospělosti absolvoval jeden semestr na Umprum u Aldina Popaji. "Do tajů výtvarného umění mě zasvěcoval přední jihočeský výtvarník pan Alfred Kindler, kterému vděčím za hodně a kterého jsem obdivoval už jako malý kluk - jeho obrazy, které visely ve výloze českobudějovického Díla," říká Hynek Fuka. Tvoří především ve svém ateliéru v Novohradských horách. V minulosti 5 let trávil zimy v USA na Floridě, kde pravidelně vystavoval a jeho obrazy tam byly velmi oblíbené, především pro jejich barevnost, veselost, pozitivnost. Jeho díla jsou zastoupena v USA, v Německu a především doma v České republice. Odráží se v nich život, který miluje a vnímá všemi smysly, jeho vlastní Svět v obrazech. 

 

Maty Dio (26.6.1973)

Výtvarník, scénárista, spisovatel, básník, učitel, divadelní herec a sběratel krásných chvil. Žil a vystavoval na Slovensku, v Kanadě, ve Velké Británii, v Itálii, ve Španělsku i v České republice. Studoval výtvarné umění pod vedením Martina Fábika. Výtvarná díla má zastoupena v soukromých sbírkách v USA, Španělsku, Německu, Rakousku, České republice, na Slovensku a v Číně. V obdobích své výtvarné evoluce se zaměřoval na realismus, hlavně ženský akt a portrét olejem, akrylem a tuží. Postupem času se ponořil do proudu podvědomí, surrealismu a dadaismu, pro které využívá pocitové mapy tvořené kolážemi z vintage novin a časopisů v kombinaci s malbou akrylem nebo tuží. Pokládá se za symbolistu a jeho práce nesou zakódované vzkazy, případně hesla a slogany s několika významy. Kromě výtvarné tvorby je součástí divadelní skupiny DADAisté, která uvádí autorské divadelní hry v Čechách a na Slovensku. Pod jménem Oto Visconti publikuje dětské knihy. Má čtyři dospělé děti. Toho času žije a tvoří v Českém Krumlově. A říká o sobě: „Nejsem IKEA. Netvořím líbivé dekorace a neprodávám neutrální umění, které nikoho neurazí a má ladit s gaučem anebo s barvou zdi.“

-
Adresa

Výstavní síň Kláštera Borovany

Pozvi ostatní
Share
Pozvi ostatní
Share