Novohradská kovárna

Do muzeí a expozic
Města a obce
Památky
Pro rodiny s dětmi
Pro vozíčkáře
Novohradská kovárna
48.7896633N, 14.7766211E

Novohradská kovárna představuje velmi cenný příklad kovářské živnosti, založené v roce 1719 kovářem Ferdinandem Grössingerem. Patřilo k ní i malé hospodářské zázemí, jak bylo v té době běžné. Řemeslo přecházelo v této rodině z otce na syna po několik generací. Ještě v roce 1879 zde byl zmiňován August Grössinger jako podkovář a ranhojič. Po válce , Byla rodina Grossingerových odsunuta, sloužila pouze k bydlení.

Posledním majitelem byl malíř pan Karba, jehož tvorba byla inspirována krajinou Novohradska.Zemřel tragicky v roce 1999.

V roce 2000 ji koupilo Město Nové Hrady, v této době bylo již veškeré vybavení kovářské dílny nenávratně ztraceno , podobně na tom byly i ubytovací prostory. V roce 2002 se začalo její celkovou rekonstrukci.

Kovářská dílna prošla celkovou rekonstrukcí , která jí navrátila její zašlou krásu i její čilý ruch. Jedná se o jedinou památku Nových Hradů , kde je možná aktivní účast návštěvníků, všech věkových kategorií. Zaujme, jak dobové pamětníky, tak i ty nejmladší , kteří zde mají možnost nejen sledovat kováře při práci, ale zároveň nasát unikátní atmosféru začátku minulého století.

Kovářský dům byl také kompletně rekonstruován, včetně původního sklepa a části černé kuchyně , aby se návštěvníci opět obrazem vrátili o několik století zpátky , a mohli nasát atmosféru spojenou s malou, ale útulnou setnicí a vhodně vsazenými kachlovými kamny, kterými zůstáváme věrni aktivní účasti návštěvníka.

Oboje kachlová kamna , jak historicky tak architektonicky odpovídají interiéru a jejich přidanou hodnotou je jejich plná funkčnost.

Od roku 2003 organizuje Společnost Rožmberk různé akce, kurzy a aktivity. Nejvíce známé jsou naše tradiční Velikonoční setkání, Bramborování na kovárně (koncem října) a Čertovské kování (začátkem prosince).

 

Adresa

Novohradská kovárna
Komenského 36
Nové Hrady

Pozvi ostatní
Share
Pozvi ostatní
Share