Městská památková zóna Benešov nad Černou

Města a obce
Památky
Benešov nad Černou
48.7294036N, 14.6273747E

Benešov nad Černou je severní vstupní branou do Novohradských hor, ale současně je ideálním výchozím místem pro objevování krás nedalekých Slepičího hor.

Obec leží na hlavní silnici z Kaplice do Nových Hradů a každý kdo tudy projíždí nemůže minout náměstí s dominantou kostela sv. Jakuba Většího. Není to však jediná památka a proto není divu, že v roce 1995 byla v Benešově nad Černou vyhlášena městská památková zóna.

Kostel sv. Jakuba Většího

První záznamy o obci pocházejí z roku 1306 a již v roce 1332 je datován vznik kostela sv. Jakuba Většího. Původně gotický kostel byl v roce 1630 zásluhou Marie Magdaleny Buquoyové přestavěn v barokním slohu. Výzdoba a mobiliář v kostele je z 19. století.

Radnice

Na náměstí najdeme řadu zajímavých a velmi starých domů. Jedním z nich je i budova, která slouží jako radnice. Byla postavena v roce 1594. Nad vchodem můžeme vidět pětilistou růži a na fasádě jsou zobrazeny sluneční hodiny a dva erby, z nichž levý je švamberský a pravý je aliančním-buquoyským erbem hraběnky Marie Magdaleny di Biglia.

Dům č.p. 125

V těsném sousedství radnice se nachází jeden z nejstarších dochovaných domů. Jeho výstavba spadá do 14. století. Vznikl spojením dvou pozdně gotických domů v jeden, který následně prošel renesanční přestavbou. V současnosti patří dům mezi nejvýznamnější stavby náměstí nejen z hlediska architektonického, ale také díky službám, které jsou v něm poskytovány. Najdeme v něm ordinace praktického, zubního a dětského lékaře, Klub důchodců, obecní knihovnu a turistické informační centrum.

Morový sloup sv. Jana Nepomuckého

Dalším významným architektonickým prvkem na náměstí je Morový sloup sv. Jana Nepomuckého. Sloup, který byl postaven v roce 1726 je ozdoben sochami sv. Floriána, sv. Šebastiána a sv. Rocha.

Náměstí v Benešově nad Černou však není jen místem koncentrace historicky významných staveb, ale i základním výchozím a orientačním bodem pro výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí. Jsou zde umístěny turistické mapy a úvodní informační panely k naučným stezkám.

Více informací o Benešově nad Černou získáte na www.benesovnc.cz

Adresa

Benešov nad Černou

Pozvi ostatní
Share
Pozvi ostatní
Share